To oczywiste, że do wykonywanie niektórych zawodów potrzeba więcej energii i siły niż do innych. Dotyczy to przede wszystkim prac wykonywanych poza biurem – związanych z wysiłkiem fizycznym czy wymagających przebywania na świeżym powietrzu i w ciągłym ruchu. A skoro wiąże się z nimi większy wysiłek… rośnie też zapotrzebowanie energetyczne organizmu, czyli mówiąc w skrócie: potrzeba jedzenia.

Posiłek regeneracyjny, czyli… jaki?

Zgodnie z Kodeksem Pracy pracodawca ma obowiązek zapewnić odpowiednie posiłki pracownikom, którzy są zatrudnieni w szczególnie uciążliwych warunkach.

To właśnie te odpowiednie posiłki, o których mówi ustawodawca określa się mianem profilaktycznych, lub bardziej potocznie: regeneracyjnych. Przepisy precyzują też wartość kaloryczną oraz skład takiego posiłku: jest to
1000 kalorii, a w tym około 50-55% węglowodanów, 30-35% tłuszczów oraz 15% białek.

To nie koniec wymagań nakładanych na pracodawcę – posiłek regeneracyjny musi być serwowany w określonej formie – jednego, gorącego dania (typowego obiadu/lunchu). Oczywiście, nałożone na firmę wymogi nie oznaczają, że każdy pracodawca musi budować w biurze stołówkę, zatrudniać kucharza czy… sam przygotowywać posiłki. W większości przypadków posiłek regeneracyjny można zamówić w punktach gastronomicznych, czyli po prostu knajpach lub restauracjach. Takie rozwiązanie pozwala w łatwiejszy sposób spełnić jeszcze jeden obowiązek pracodawcy – zachowanie higienicznych warunków wydawania posiłku. Wystarczy, że zapewnia on odpowiednie miejsce do jedzenia, ponieważ o zapakowanie zadba już catering dostarczający obiady.

Co ważne, pracodawca nie może zwolnić się z obowiązku wydania posiłku przez zapłatę pieniędzy – ustawa nie przewiduje takiego ekwiwalentu.

Dla kogo posiłek profilaktyczny (regeneracyjny)?

Prawo do darmowego posiłku przysługuje tylko niektórym pracownikom. Zaliczają się do nich:

 

Kiedy pracodawca musi go zapewnić?

W dużym skrócie: wtedy, gdy pracownicy wykonują swoje zadania w przedstawionych wyżej warunkach. Posiłek powinien pojawić się mniej-więcej w połowie typowego dnia pracy, czyli po 3 lub 4 godzinach od jej rozpoczęcia.

Jedzenie i nie tylko – napoje profilaktyczne

Jak wspominaliśmy posiłek regeneracyjny służy do uzupełnienia wydatków energetycznych. W sezonie zimowym taką funkcję oprócz ciepłego jedzenia pełnią także napoje. Przy pracach prowadzonych poza magazynami, halami, czyli na otwartej przestrzeni, gdy temperatura otoczenia spada poniżej 10 stopni Celsjusza, pracodawca ma obowiązek zapewnienia zespołowi również ciepłych napojów np. herbaty.

Spełnienie wymogu ciepłego napoju dla pracowników nie musi być trudne – wystarczy np. zorganizować automat wydający ciepłe napoje lub wybrać restaurację, która do zamawianych z dostawą posiłków dostarcza również napój.

 
Warto wiedzieć:

Posiłek regeneracyjny zamówisz w usłudze CATER

Skontaktuj się z nami

Zamawianie jedzenia online sprawdza się nie tylko w biurach. Korzystając z Lunchroom CATER możesz w szybki i prosty sposób zorganizować posiłki regeneracyjne dla całej swojej firmy. Wystarczy wykonać kilka prostych kroków:



Korzystając z CATER masz pewność, że posiłek pojawi się w miejscu pracy dokładnie na czas przerwy regeneracyjnej. Dodatkowym plusem jest prosty sposób rozliczania – przy użyciu jednej faktury zbiorczej wystawianej na koniec miesiąca

Praca w trybie zmianowym? To nie problem!

Przez Lunchroom CATER masz dostęp do setek restauracji w Twojej okolicy, otwartych w różnych porach dnia – także w nocy lub 24 godziny na dobę. Możesz więc zadbać, żeby ciepły posiłek zjedli nie tylko pracownicy pierwszej zmiany, ale także Ci pełniący nocne dyżury lub pracujący w niestandardowych godzinach.

CATER
Usługa dla firm chcących dofinansowywać posiłki.
Zobacz jak to działa